Как да изберем помпа за кладенец? – 2 част
Вече се разбрахме в първата част на статията (с нея можете да се запознаете ТУК), че за да изберете правилно помпа за кладенеца си, трябва да имате информация за самия кладенец – дълбочина, статично и динамично ниво, височина на водния стълб, степен на замърсяване на водата. Запознахме Ви и с видовете помпи и за какви дълбочини са подходящи те – повърхностна и дълбочинна помпа. Поговорихме си и за някои особености при по-дълбоките кладенци/герани. Тук ще се спрем на характеристиките на помпите, спрямо които ще направите своя правилен избор.
Необходими и достатъчни характеристики на помпата
Техническият паспорт на помпата ще Ви запознае с полезна информация, необходима, за да изберете най-добрия модел помпа за кладенец. Трябва да се вземат предвид следните характеристики:
- Максимална производителност. Посочва количеството литри, преминаващи през помпата за минута време. Зависи от мощността на машината и пропускателната способност на транспортиращата водата тръба. Необходима е за сравняване с реалната нужда от вода.
- Дълбочина на засмукването. Посочва се в метри, указва от каква дълбочина помпата може да дърпа и транспортира водата. Необходима е за сравняване с динамичното ниво и конкретната дълбочина на кладенеца.
- Максимално налягане. Определя разстоянието между точката на водохващане и най-високата точка на доставяне на водата. Необходимо е за сравняване с необходимата големина на налягането на водата за конкретните условия.
Основна характеристика на помпите е производителността. Тя трябва да е равна на разхода на вода от експлоатиращите едновременно точки или количеството вода, употребено за един час време. Не е разумно да се купува помпа с по-висока е необходимото мощност. Ако техниката се включва на „сух ход“ постоянно, срокът на служба ще се съкрати. От друга страна, неправилният избор на помпа може да означава недостатъчно налягане и недостиг на вода.
Върху избора на модел помпа по производителност влияние още и един много важен параметър – дебитът на кладенеца. Количеството вода в кладенец с пясъчен водоносен хоризонт най-често е нестабилно. Затова горещо Ви препоръчваме да съгласувате производителността на помпата и периодичността на работата ѝ с дебита на кладенеца, а след това вече да се ориентирате към разхода на вода.
Как се пресмята, за да се избере правилно помпа?
Да предположим, че купуваме дълбочинна помпа за кладенец с дълбочина 25 метра. Динамичното ниво, измерено след изпомпването на водата, се е спряло на дълбочина 15 метра. Разстоянието до къщата е 30 метра.
Точките на доставянето на водата са на първия и втория етаж на вилата. Условно потребителите ще са душът, кухнята и поливният кран. Тоалетната чиния и мивката в банята като средства с периодично потребление ще ги пренебрегнем.
Пресмятаме налягането. За целта събираме големината на динамичното ниво 15 метра, хоризонталния отрязък на водопровода, 30 метра от който са равни на 3 метра вертикално подаване (30/10=3). Към тях прибавяме гравитационния показател 5 метра, който се състои от 1 метър за доставяне до първия етаж и 4 метра за доставяне до втория етаж. Прибавяме 30 метра, които са необходими, за да функционира правилно и нормално една помпа. Получава се следното: 15+3+5+30=53 метра или 2,3 Атм необходим минимум за подаването на вода във вилата. Техниката е прието да се избира с малък запас, имайки предвид евентуалните загуби на мощност в процеса на износване.
Смятаме разхода на водата. Имаме три постоянно действащи употребяващи вода точки. Поливният кран изразходва в минута до 18 литра, смесителят в кухнята – 10 литра, душът – 12 литра в минута. Получава се 40 литра, към които прибавяме 5 литра за санитарния фаянс, който периодично използва вода.
Вземаме предвид, че разходът трябва да е по-малък от дебита на кладенеца с около 15%. Ако в резултат на изпомпването на водата динамичното ниво пада, помпата ще се включва на „сух режим“, което накрая ще доведе до по-бързото ѝ износване.
Ще изберем помпа. Сравняваме данните за производителността на избрания от нас модел с разхода на вода и дебита на кладенеца. Ако във водопроводната система не се предполага да се включва събирателен съд, помпата трябва да доставя вода в обема на общия разход за секунда време. При наличието на събирателен резервоар или хидроакумулатор, трябва да се ориентирате по разхода на вода за час време.
Разлики в помпите по принципа им на действие
Работата на всички видове водни помпи се изразява в засмукването на вода с последващото и изтласкване в тръбата и след това по тръбопровода. В самата помпа се създава вакуум, заради който се случва засмукването. Попадналата във вакуумната камера порция вода се изтласква от следващата порция. Така продължава процесът, докато очакваната течност не постъпи в предназначения за изпускането ѝ кран.
По метод на формиране на вакуум битовата помпена техника се разделя на следните видове:
- Центробежни помпи. Работят чрез формиране на центробежна сила от остриетата на центробежно колело. Към тях се отнасят голяма част от повърхностните помпи. Най-малко чувствителни към наличието на пясък във водата са точно центробежните помпи, но все пак и тук има ограничения по степента на замърсяване.
- Вихрови помпи. Създават вакуум чрез въртене на върхово колело. Това е диск с разположени по окръжността му малки остриета, които оформят вихрова кухина вътре в уреда. От попадналите в него частици вода се прави допълнително ускорение, благодарение на което вихровите помпи правят по-голямо налягане от центробежните. Недостатъкът на вихровите помпи е, че са уязвими към замърсена вода.
- Електромагнитни, вибрационни помпи. Функционират благодарение на засмукването на вода от поместената във вътрешността диафрагма (мембрана), която на свой ред задейства възвратно-постъпващи движения на електромагнитно поле. Отнасят се към потопяемите помпи, за разлика от вихровите си събратя, те са по-приспособими към замърсената вода.
За извличането и транспортирането на вода със значително съдържание на въздух се произвеждат и самозасмукващи помпи. Това са повърхностни помпи, сред моделите на които можете да откриете варианти с ежектор или без ежектор. Различните фирми произвеждат самозасмукващи помпи за изпомпване на чиста или замърсена вода.
Всички изброени типове помпи се използват в автономни водопроводни системи, доставят вода за домашно потребление, за пиене и за поливане на двора или градината. Предложената от нас подробна информация с критерии за оптимален избор на помпа за кладенец ще Ви помогне да си купите перфектната помпа с необходимите технически характеристики. Действайте смело!
Оставете коментар