Как да изберете градинско гребло?
За да работим в градината лесно и удобно, ние използваме различни градински инструменти.
Сред огромното разнообразие на тези инструменти има такива, без които изобщо не може един градинар. Един от тях е градинското гребло.
От избора на гребло зависи и времето, което ще Ви отнеме да вкарате в ред градината си, и усилията, които ще вложите за това, и колко ще се изморявате. Правилният избор на гребло ще Ви помогне да работите лесно и удобно, на практика няма да се уморявате, а ръцете Ви няма да се покрият с мазоли.
Плюсове и минуси на градинските гребла
За начало, ще разгледаме предимствата от използването на градинско гребло:
- Първо, това е универсалността на греблото – вкарването на градината в ред, почистването на поляната, раздробяването на почвата, изваждането на корени и плевели от браздите в градината – това съвсем не са всички видове дейности, които можете да извършите с помощта на този вид инструмент.
- Второ, достъпността. Градински гребла могат да се намерят във всеки стопански магазин на много изгодна цена.
- Трето, при нужда такъв инструмент може да си направите и сами – лесно е и е съвсем евтино.
Освен това градинските гребла ще Ви служат дълго, ако си изберете правилно инструментите спрямо собствените си нужди.
Трябва да споменем и недостатъците на градинските гребла:
Ако разгледаме недостатъците на градинските гребла, изхождайки от материала, металните са по-дълготрайни и по-здрави от пластмасовите. Но пластмасовите са по-пластични и леки и с тях се работи по-лесно.
Ако прътът на греблото е от дърво, бъдете готови след зимния престой да се напука и да започне да мърда. Как да елиминирате този проблем, ще кажем по-надолу.
Критерии за избор на градинско гребло
При избора на градинско гребло трябва да обърнете внимание на следните параметри:
- Височина на градинското гребло. За да прецените дали ще е подходящ за Вас конкретният модел, или не, поставете греблото вертикално – ако прътът е до мишницата Ви, купувайте смело.
- Тегло на градинското гребло. Тук е лесно – колкото по-леко е греблото, толкова по-лесно се работи с него.
- Материал на греблото. От този критерий зависи здравината и трайността на уреда.
- Ширина на работната част на градинското гребло. Тя варира от 10 до 70 см, но най-често греблата са с работна част 30-50 см. Ако Ви трябва гребло за труднодостъпни участъци, си вземете такова с 10-20 см работна част. Най-широките гребла обикновено се правят от леки материали. Те по принцип са предназначени за събиране на сухи листа, трева, почистване на поляната.
- Предназначение на градинските гребла. Тук предлагаме да се спрем по-подробно, защото, за да изберете подходящия инструмент, трябва първо да знаете с каква цел ще го използвате.
Да разгледаме основните видове гребла:
- Право гребло. Тези гребла могат да изпълняват различни видове работа. Те са много подходящи за събиране на боклук, за раздробяване на почвата, за изваждане на корени и бурени след прекопаване на почвата. Можете да събирате с тях и сухи листа. Тези гребла са с равни зъбци и обикновено се правят от метал. Макар че, за да съберете сухите листа и трева, можете да се спрете на пластмасово или дървено гребло.
- Гребло със завити зъбци. Този тип инструмент прилича на предишния, но се отличава със завити на 180 градуса зъбци. Тези гребла лесно разриват почвата и раздробяват земята.
- Гребла аератори. Те също се правят на основата на правия модел, но разликата е в заострените зъбци, извити са като малки сърпове. Ако трябва да изчистите мъха от моравата или да набраздите почвата, този вид гребло е точно за Вас.
- Гребла за трева. Тези гребла обикновено са направени от пластмаса или метал. Гъсто наредените тънки зъбци се справят с вкарването на ред на поляната.
- Ветрилообразни гребла. Зъбците на този вид гребла са тънки и плоски, от кръгла метална тел. Те не са подходящи за тежка работа, затова пък с тях лесно се събира боклук, листа и клонки, защото те просто минават между тревата.
Грижа за греблата
Греблата, както и другите градински инструменти, ще Ви служат много по-дълго и ще изпълняват функциите си по-ефективно, ако се грижите правилно за тях. Освен това няма да Ви отнеме много време. Ако говорим за грижа за греблата през самия сезон, основните етапи са следните:
- След работата почистете инструмента от почвата и праха и го изплакнете с вода;
- Ако се появи ръжда, премахнете я с четка. Дебелият слой ръжда е най-добре да премахнете със специални за целта средства;
- Изтрийте всички работни части на инструмента и смажете металните елементи с растително масло или солидол;
- Съхранявайте греблата на сухо и прохладно място или в дървена колиба.
Що се отнася до зазимяването на инструментите, тук етапите са:
- Почистете, изплакнете и изсушете на слънце (2-3 часа) инструмента;
- Металните части намажете със специализирано средство или с машинно масло;
- Почистете ръкохватката от тревата и земята, изшкурете с дребна шкурка и лакирайте пръта, за да не абсорбира дървото влага;
- Поставете греблото вертикално, закачете го, или ако можете, поставете го на стелаж в сухо и проветриво помещение, далеч от пряка слънчева светлина;
- Преди началото на следващия сезон проверете ръкохватката на греблото. Ако се е напукала или мърда – поставете го във вода за два-три дни, след което смажете всички метални елементи със средство против ръжда.
Както виждате, градинските гребла са универсален и многофункционален инструмент. Те облекчават много работата по почистването на градината от боклуци и сухи листа, за почистване на поляната, изваждане на плевели и разрохкване на почвата. Лесно можете да си изберете градинско гребло. Най-важното е да знаете с каква цел ще използвате този инструмент, да го използвате по предназначение, да го почиствате след работата с него, да го съхранявате и зазимявате правилно. Тогава греблото ще Ви служи дълго, а работата с него ще е удоволствие.
Оставете коментар