Когато правите ремонт на дома си или строите нова къща, е важно да вземете под внимание всяка подробност. Например в банята и тоалетната трябва да се направят комуникации – водопроводна и канализационна системи. А как да разположите тръбите правилно, какви технологии и нюанси има? За това ще поговорим в тази статия.

Какви комуникации са необходими?

Схемата за инсталиране на тръбите трябва да е съобразно броя на санитарните възли в банята и тоалетната.Преди да пристъпите към създаване на водопровод и канализация, трябва да прецените ясно точно какви тръби са необходими и къде трябва да се инсталират. В банята или тоалетната могат да се монтират най-различни санитарни устройства и всяко от тях да изпитва недостиг в комуникацията.

Най-разпространените санитарни устройства, които присъстват във всеки дом, са следните:

  • Вана или душ кабина. Тези възли трябва да се свържат със студената и топлата вода и с канализационната система.
  • Умивалник със смесител – свързва се със студения и топлия водопровод и с канализацията.
  • Тоалетна чиния – свързва се със студената вода и с канализацията.
  • Перална машина – трябва да се свърже със студения водопровод (някои модели изискват да бъдат свързани и с топлия) и с канализацията.

Освен това може да се инсталират и други устройства (например биде). Какви точно комуникации ще са необходими за работата им, трябва да се види от приложената към тях инструкция.

Когато стане яснп колко санитарна техника ще се инсталира в помещението и къде ще бъде инсталирана, може да се пресметне колко тръби ще са необходими. Освен това ще Ви е необходима спирателна арматура. В повечето случаи тези вентили се монтират по един за студената и по един за топлата вода, един към връзката на пералната машина и един към казанчето за тоалетната чиния. Освен това трябва да се запасите с фитинги и други приспособления, изборът на които ще е в зависимост от избраната от Вас система на разполагане на тръбите.

Какви системи за разположение на тръбите може да използвате?

За да се изчисли точно колко тръби, фитинги и други приспособления ще са необходими при създаването на тръбопровод в тоалетната или банята, трябва да се определи методът на разположение. Експертите отделят три основни типа:

  1. Типове разположение на тръбите на водопровода и канализацията.Последователно – този метод може да се смята за най-лесният за изпълнение, трябва само да се свържат последователно всички санитарни уреди (уред след уред). При този способ няма нужда от допълнително оборудване, достатъчно е да се използват най-популярните фитинги. Единственият минус на последователното разполагане на тръбите, който много хора пренебрегват, е пониженото налягане при едновременното използване на няколко санитарни уреда.
  2. Разположение с използване на колектори – този метод изключва понижаване на напора във водопровода при едновременно използване на няколко устройства. Свързването се случва с използването на отделни участъци от тръбопровода. Заедно с това се облекчава и ремонтът. При повреда на тоалетната чиния или мивката няма нужда да се изключва цялата система (при всеки извод се поставя спирателна арматура).
  3. С използване на преходни розетки – този способ е трудно да се направи от сам човек, имайки предвид, че се използва само от опитни техници. Този метод не се използва в бита.

Ако трябва да говорим за канализационните тръби, тук работата е много по-проста. В повечето случаи от тръбата за мръсния канал до най-далечния санитарен уред се монтира магистрала. Всички останали устройства се свързват към нея с помощта на специални фитинги.

Подготвителен етап

След приключване на избирането на схема за разположение на тръбите трябва да се извършат още някои подготвителни работи. Преди всичко се съставя предварителна схема на разположението на всички комуникации. Заедно с това трябва да се вземат предвид и някои съвети от експертите, в частност:

  • Когато правите чертеж, направете така, че тръбите да не се пресичат.
  • Когато избирате място за разполагане на канализационните и водопроводните тръби, трябва да ги инсталирате колкото се може по-близо една до друга. В този случай ще можете да скриете всички комуникации в кутия или с декоративни панели.
  • Трябва да планирате така, че след като всички санитарни възли бъдат монтирани да можете да достигнете лесно до всички гъвкави връзки, в случай че се наложи да ги подменяте.
  • Не усложнявайте системата. Така ще Ви е по-лесно да контролирате работата на комуникацията и да реконструирате или ремонтирате в бъдеще.

Освен това на предварителния етап трябва да изберете от какъв материал ще са тръбите, които ще използвате

Някои правила за разположение на тръбите

Необходими елементи при инсталиране на тръби в банята и тоалетната.За да премине монтажът без затруднения и комуникациите да изпълняват функциите си добре, при разполагането на тръбите трябва да вземете предвид някои от съветите на експертите:

  • Минимизирайте броя на извивките и съединенията. Първо, така монтажните дейности ще се опростят. Второ, по-малкото свръзки намаляват рисковете от поява на течове.
  • Избирайте правилно сечението на тръбите. Не забравяйте, че всяка извивка може да повиши съществено налягането. Това означава, че трябва да се увеличава диаметърът на използваната тръба.
  • Всеки отвод от основната тръба трябва да има спирателен кран. Това ще облекчи предстоящо ремонтиране или смяна на санитарен уред.

Освен това, ако сте решили да скриете тръбопровода, направете така, че да имате достъп до комуникациите. Можете да скриете тръбите по различни начини. Най-популярните са:

  • С използването на пластмасови кутии – тези конструкции са с крепежни елементи, които облекчават монтажа им.
  • Изграждане на изкуствена стена или панел от гипсокартон.

Не се препоръчва комуникациите да се инсталират така, че после да се окажат под циментова плоча. Това скриване на тръбите може да Ви изиграе лоша шега. Ако се появи теч, може да наводните съседите си отдолу, докато го намерите. А и самият ремонт ще бъде трудоемък и много „мизерен“.

Етапи на работата

Тънкости при разположението на тръбите в тоалетната и банята.След приключване на подготвителните дейности можете да пристъпите към монтажа. Схемата за разположение на тръбите вече е избрана, но все пак се възползвайте от някои препоръки на експертите. Ще започнем с водопроводната система:

  • Започнете от началото на системата – първо се поставя контролен вентил;
  • След това монтирайте филтър за грубо пречистване;
  • След това се монтира водомер и (ако искате) филтър за фино пречистване;
  • После може да се пристъпи към поставяне на колектори или да се проведе последователно свързване на санитарните възли.

При монтирането тръбопроводът трябва да се закрепи към стената с помощта на скоби.

Ако говорим за канализационна система, то първо се свързва мръсният канал с магистрална тръба. Тази магистрална тръба се „опъва“ до последния санитарен възел, но не се монтира напълно. Ако в банята или тоалетната има повече уреди, които трябва да се свържат с канализацията, те ще трябва да се свържат с тази магистрална тръба. Тези връзки се правят с помощта на тройници и отводи.

При монтирането на канализационни тръби е важно да се направи наклон към мръсния канал. Нивото на хоризонталния наклон не трябва да е по-малко от 1 см на метър тръба. За свързването на санитарните възли към магистралната (основната) тръба може да се използват гъвкави връзки. Тези конструкции облекчават дейностите по монтажа. Канализационните тръби, също както и водопроводните, се закрепват на стената с помощта на клеми, скоби или други подходящи крепежни елементи, които се избират индивидуално спрямо случая.