Фитинги за водоснабдяване на частен дом
Фитингите са устройства, необходими за съединяване на отделните части на тръбопровода в единна система. За различните тръбопроводи се използват различни аксесоари. При това за изграждането на единна система те могат да бъдат няколко вида.
Правилно подбраните фитинги за водоснабдяването на дома Ви Ви гарантира надеждна експлоатация на тръбопровода. А как да направите това, ще Ви подскажем в тази статия.
Видове фитинги
За монтаж на тръбите на водопровода се използват следните типове фитинги:
- Муфи, служат за свързването на отделни части на тръбопровода.
- Ъгълчета, използват се за промяна посоката на тръбите.
- Тройници и кръстачи, предназначени са за разклоняване на тръбопровода.
Съвет: на местата, където тръбопроводът се изкривява, трябва да се използват меки връзки или специални фитинги.
Основни видове фитинги за свързване на водопроводните тръби:
- Муфа, свързваща различни по диаметър тръби – поставя се при съединяването на различни части на водопровода, ръкави, шлангове, без промяна посоката на тръбите. Диаметрите и материалът на фитингите отговарят на диаметрите и материалите на тръбите, които ще свържат.
- Муфа, свързваща тръби с еднакъв диаметър – основната функция на този елемент е да осигури херметическо свързване на еднакви участъци от водопровода.
- Отвод/ВиК коляно – свързва тръби, които са под прав ъгъл една с друга, като променя посоката на тръбопровода. Ъгълът може да е 90 или 45 градуса.
- Т-образен фитинг – за свързване на основната и спомагателните тръби под ъгъл 90, 67 и 45 градуса.
- Кръстач – използва се за разклоняване в различни страни на 4 тръби. При това едно направление е основното, другите две са вспомагателни. Ъгълът може да е 90 или 45 градуса.
- Коляно – използва се за завъртане на канализационната система.
- Нипел – за производството му се използва стомана, месинг, чугун. Нипелът се използва за свързване на метал-пластмасови тръби с метални. Монтира се при свързването към полипропиленова линия за отопление с метални радиатори. Възлите с тези фитинги изискват периодично обслужване: гайките с времето отслабват, трябва да се затягат своевременно. За диаметър на съединяваните тръби до 40 мм се използват резбови фитинги (нипели). За по-големи диаметри – фланцови съединения.
- Американец – това е разновидност на нипелите. Състои се от разглобяема муфа на гайка, която се затяга на тръбата след монтирането на фитинга, което осигурява здравото свързване на елементите. „Американецът“ се развърта бързо и позволява без много усилия да се демонтира участък от тръбопровода.
- Пуш фитинги – използват се за тръбите за гореща вода, в отоплителните системи и в тръбопроводи с агресивна работна среда. Монтират се на метало-пастмасови и метални тръби, като се използва хидравлично пресоване за затягането им. Тези фитинги не трябва да се използват за полипропиленови тръби, могат да ги деформират.
- Компресионни фитинги – монтират се в отоплителни системи, в системи за студено и топло водоснабдяване. С висока надеждност са, а цената им е съпоставима с тази на пуш фитингите. Изискват да се проверяват периодично, не се използват при затворени системи.
Материали, от които се правят фитингите
Всички съединителни елементи за водопроводната мрежа се класифицират по материала, от който се правят. Те могат да бъдат:
Медни фитинги за водопровод
Предимства при използването на медни фитинги:
- При използването на фитинги от мед температурният диапазон може да е от -200 до +250 градуса.
- От въздействието на ниските температури пластичността и здравината на медта не намалява, а расте, за разлика от другите материали.
- Устойчивост към образуване на корозия и към вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи. Не са предразположени към вредното въздействие на многото агресивни химични съединения.
- Нисък процент на грапавост.
- Екологично чист материал.
- Красивият външен вид позволява фитингите да не се замаскират, могат да бъдат елемент от дизайна.
Недостатъци на медните фитинги:
- Високата цена.
- Несъвместимостта им с другите видове метал, например при свързването със стоманени тръби протича електролитна реакция, което води до корозиране на метала.
Съвет: За да се избегне корозията, трябва да се използват специални преходници.
Пластмасови фитинги
Пластмасовите фитинги са оптимален вариант за водопроводната система, особено ако фитингите са компресионни.
Предимствата на пластмасовите фитинги:
- Монтират се лесно.
- Относително евтини са.
- Не се образува корозия. Реагират само на алкални среди и други агресивни химични агенти.
- Произвеждат се най-различни варианти и модели, включително компесионни фитинги, които позволяват да се съединят възли под ъгъл.
- Пластмасови фитинги могат да се използват за питейна вода, отопление, за отходни води.
Недостатъци на фитингите от пластмаса:
- Не са устойчиви на ултравиолетовите лъчи.
- Не са много здрави.
- Невинаги може да се използват за отпадъчни води, особено ако канализацията е на студено.
Фитинги от поливинилхлорид (PVC), полиетилен (PE) и полипропилен (PP)
Фитингите от поливинилхлорид, полиетилен и полипропилен са много практично решение, в което съотношението качество/цена е разумно, за разлика от фитингите, направени от другите материали.
Отличават се с дълъг срок на експлоатация и екологичност. Издържат на високи температури и големи спадове на налягането в системата.
Месингови фитинги
Използват се най-често от домашните майстори при сглобяването на най-различни тръби. Асортиментът на тези фитинги превъзхожда наборите от фитинги от всеки друг материал.
Чугунени – тройници, колена, отводи
Тези фитинги се използват много рядко, но относително ниската им цена ги задържа на пазара за ВиК детайли. Това са твърди, но много ронливи детайли, които не търпят ударни натоварвания, особено в системи с хидравлични удари – резки промени в налягането в тръбопроводите с наличие на течност в тях.
Стоманени фитинги
Асортиментът им е аналогичен на чугунените фитинги, но по-често тези детайли се правят без резба, заваряват се, включително за тръби от неръждаема стомана.
Вижте в статията ни „Как да изберете фитинги за водоснабдителната система на дома си?“ какви съвети дават специалистите в тази сфера.
Оставете коментар