Какви видове лири за баня има?
Старата Ви лира разваля цялата визия на банята Ви? Може би е дала вече всичко от себе си. В магазините в момента са представени толкова много видове лири за баня, че няма да е трудно да си изберете такава лира, която да отговаря на дизайна на Вашата баня.
В днешно време се предлагат четири вида лири за баня. Всяка си има своите плюсове и минуси.
- Водна лира за баня – комбинация от тръби, по които преминава гореща вода, нагрявайки уреда.
- Електрическа лира за баня – по принцип уредът е с нагревателен елемент под формата на кабел, опънат по дължината му. Той се свързва с електрическата мрежа.
- Маслена лира за баня – също работи на ток, но на друг принцип – в долната част има електрически нагревател, а останалата част е пълна с масло. Нагрявайки се, нагревателят предава топлина на маслото, а то нагрява цялата лира.
- Комбинирана лира за баня – свързва се с водоснабдителната система и работи на същия принцип като водната лира. Но когато топлата вода е спряна, може да работи като електрическа, тъй като в нея има електрически нагревател.
Каква лира да изберете? На този въпрос няма еднозначен отговор, защото всичко зависи от предпочитанията Ви и условията за експлоатация на уреда. Да разгледаме малко по-подробно предимствата и недостатъците на всеки вид лира за баня.
Водна лира за баня
Плюсове:
- Може да се монтира на мястото на старата лира;
- Не използва електрически ток;
- Няма нужда да се прокарва кабел и да се монтира контакт.
Минуси:
- Монтира се само в системата на ТЕЦ;
- Не работи без топла вода или отопление от ТЕЦ;
- Може да се появят течове.
Тоест закупуването на водна лира за баня ще е логично решение за хората, които просто искат да си сложат нова лира на мястото на старата или търсят по-икономичен вариант. Водните лири за баня днес се предлагат не само във формата на змия, а и в много други варианти, дори и цветни. Много популярни в момента са моделите във формата на стълба.
Електрическа лира за баня
Плюсове:
- Независима от работата на комуналните услуги – работи дори и да няма топла вода;
- Включвате я и я изключвате, когато поискате;
- Лесен и елементарен монтаж. Може да се монтира в което и да е помещение;
- При наличието на съответния клас електрическа защита може да се монтира в банята;
- Има модели с ниско потребление на енергия, които могат да работят постоянно, без да използват голямо количество електрическа енергия;
- Загряват бързо;
- Свобода в дизайна – електрическите лири за баня се правят в най-различни варианти, включително с въртящи се секции, и могат да се монтират в различни положения (например на обратно).
Минуси:
- Потребяват електричество, макар и да не е много;
- При монтаж в банята е необходимо да се изведе отделна захранваща линия и да се монтира контакт със защита от пръски (с капаче). Затова Ви препоръчваме горещо да се обърнете към специалист – електротехник.
Както виждате, плюсовете са много повече от минусите. Електрическите модели са подходящи тогава, когато искате да не зависите от водоснабдителната система. Но при избора на електрическа лира за баня трябва да обърнете специално внимание на безопасността: лирата трябва да е със съответния клас на защита с възможност за монтаж в баня.
Маслена лира за баня
Плюсове:
- Също като кабелните не зависи от ТЕЦ. Може да се монтира в различни помещения;
- Дълго запазват топлината.
Минуси:
- Много са тежки, тъй в тях има масло;
- Нагревателят трябва да е отдолу, за да е в масло;
- Загрява дълго.
Комбинирана лира за баня
Плюсове:
- „Адаптира“ се спрямо условията – нагрява се при наличието на топла вода или с нагревателя, ако спре топлата вода.
Минуси:
- Висока цена;
- Необходимост от свързване с тръбите на ТЕЦ.
Най-популярни заради своята простота и достъпност в момента са водните и електрическите (кабелните) лири за баня.
Изберете лира за баня от DkLux.com – от стомана, дизайнерска, алуминиева или хромирана, в различни форми и на изгодна цена – изборът е Ваш!
Оставете коментар