Как да си устроим зона за барбекю на вилата – различни решения и нюанси
Барбекю зоната е приказна зона, която сама пече разни вкусотии. Идеята за барбекю е дошла от Запада. Адаптираният превод на тази дума се приема като варварски начин за приготвяне на храна на огън или на тлеещи въглени.
По външен вид и принцип на устройство барбекюто си прилича с камината, общото е откритият огън и коминът. Макар че в съвременните проекти се срещат и други видове дизайн. Каменните печки на свеж въздух с основание са станали популярни по целия свят и днес зоната за барбекю е задължителен елемент при вилите и селските къщи.
С какво се отличава барбекюто от скарата и грила?
Мобилните варианти на трите начина за приготвяне на месо, риба и зеленчуци са разпространени и достъпни. Но често хората не могат да пояснят разликите между тези приличащи си устройства и кое е по-добро.
Най-простият вариант за приготвяне на месо на жар е скарата. Това е метален корпус, в който се палят и тлеят въглища, има крепеж или фиксатор. Качеството на приготвеното блюдо се определя от майсторството на готвача. Пригодената на двора зона за скара заема малко място и не изисква големи материални вложения.
Външният грил представлява масивен котлон с покрив. Основната разлика е тристранното въздействие на топлината върху продукта (отгоре, отдолу и отстрани). Приготвянето е на решетка. Регулирането на притока на въздух с помощта на заслон в корпуса прави резултата по-предсказуем.
Барбекюто, грубо казано, е грил, само че без покривче. Също има решетка, също се регулира тягата и времето за приготвяне. Но процесът преминава при постоянно постъпване на свеж въздух.
Каква може да е барбекю зоната?
Спрямо конструкцията има стационарни огнища и мобилни системи. Предимствата на първите е, че възможностите за приготвяне на ястия са повече, няма дим, дълготрайни са и са със солидна външност. Преносимите барбекюта не изискват специален фундамент, лесни са за монтаж и излизат евтино.
Стационарните барбекюта са със или без комин. Допуска се печката да се сложи под открито небе, но по-приемливи варианти са с навес (малка козирка) и затворена конструкция във формата на беседка.
Функционално барбекю зоната на вила може да включва:
- Мини-маса: дървена маса или каменен бар плот със столове или диван;
- Мивка: водопроводът решава проблема с миенето на зеленчуците и чиниите;
- Кът за дърва – удобно е, когато дървата за барбекюто са наблизо;
- Работна повърхност за разфасоване на месото и разполагането му в чиниите;
- Ниша за съхранение на посудата, шиш и други приспособления.
Ако искате да Ви е максимално комфортно на свеж въздух, барбекю зоната се превръща в лятна мини-кухня, където, в крайна сметка, освен зеленчуци и месо на огъня, можете да си сготвите всякакво ядене, от палачинки за закуска до вкусна мусака.
Устройството на печката за барбекю позволява да се комбинират няколко начина за готвене. Ако в барбекюто над огъня си сложите шиш, ще получите грил. В комина някои хора слагат самоделна опушвалка. Под скарата отделят място за приготвяне на традиционен шашлик. Освен това, ако искате, можете да си сложите котлон и фурна.
Примерни дизайнерски решения за барбекю зоната
По материал на изграждане (камък, тухла или дърво) и стил на оформление зоната за отдих с барбекю трябва да се хармонизира с останалите постройки на участъка. Желателно е да се подготви индивидуален проект спрямо личните вкусови предпочитания, финансовите възможности, размерите на предназначеното място и разположените в близост обекти.
Задачата се опростява, когато проектът се започне още на етап планиране на къщата. Приведените по-долу примери за дизайн ще Ви представят каква може да бъде зоната за барбекю. Всеки от тях може да бъде основа за индивидуалния Ви проект.
- Най-простият вариант, без каменна печка с комин, отстъпва по функционалност, но се справя успешно със задачата за приготвянето на месото на природа. За отвеждането на дима се монтира абсорбатор с принудителна тяга. Дървеният кът за хранене и навесът могат да се съчетаят смело с каменни основи за барбекюто.
- Ако няма много място, може да се направи малко, уютно ъгълче с компактна пещ, което да се монтира на общ за зоната за почивка фундамент, но да се изнесе извън навеса.
- Масивната каменна печка в духа на Средновековието е стилен дизайнерски елемент. Поставя се на отделен фундамент, а кътът за хранене се разполага самостоятелно и без фундамент или настилка. Чакъл, камъчета или декоративни стърготини запазват добрия вид дори и след дъжд.
- Самостоятелният ъгъл за почивка на свеж въздух е присъщ на гостоприемните домакини. Близко намиращите се печки, местата на трапезата правят зоната компактна. Практична идея е да поставите малки метални масички между слотовете, вместо голяма маса в средата. Ако времето се развали, гостите могат да се скрият в беседката.
- Интересно е оформлението с две подзони. Първата е функционална кухня под навеса, а втората – каменно барбекю с люлеещи се столове. Така се води много приятно приятелски разговор, докато се люлеете под звука на пукащите горещи дърва.
- Ако няма как да се организира пълноценно барбекю с кът за хранене, мястото за барбекюто се отделя на някаква неизползваема територия, например покрай оградата, близо до изкуствено езерце. В този случай трябва да изберете страната на оградата, която излиза на пътя, за да избегнете конфликтите със съседите. За да Ви е удобно, трябва да си измислите маршрут за пътечки в градината. А за да осигурите комфорт на отговорника по приготвянето на месото на барбекюто, поставете рафтчета с подходящ дизайн.
- Готовата беседка ще бъде добър съсед на барбекюто. За да спестите място, използвайте оградата. Ще получите едно функционално място за готвене навън.
- Алтернатива на бруталното барбекю от тухли е компактният барбекю комплекс. Стоманата не стои много естествено, но е удобна да използване. За ценителите на минимализма е подходящ вариантът с бар плот и лек сгъваем чадър.
- Задължителен елемент за барбекю зоната в градината е доброто осветление. Това може да е лампа над барбекюто или фенери на слънчеви батерии. Фенерите са незаменими, когато навесът Ви е точно над масата за хранене.
- Ако имате просторна тераса, зоната за печене може да се устрои до нея. Оригинално оформената зона за отдих с открит огън и полукръгла каменна пейка ще завърши идеята. За да се запази целостта на стила, във всички елементи се използва еднакъв материал.
- Ако зоната е голяма, това отваря нови възможности. Приятно е съчетанието на вкусно ядене и басейн. При това барбекю зоната да е не просто до, а заедно с басейна.
- Възможен е и вариант, когато мястото за готвене и събирания е под покрив, а басейнът е прилепен към него.
Зоната за барбекю, при спазване на нормите за пожарна безопасност, може да бъде до всякакви постройки на двора: тераси, беседки, басейни, гаражи. Тези идеи са изгодни, защото се пести от изграждането на градински пътечки и се икономисват дефицитни квадратни метри.
Правила при планиране на зоната за барбекю
Огънят на открито и високата температура задължават да се замислите за безопасността, но не бива да забравяте и за комфорта.
Преди да започнат строителните дейности, имайте предвид следните препоръки:
- Барбекюто се поставя или върху фундамент, или на павирана или циментирана площ.
- Мястото се избира спрямо вятъра, за да се избегне задимяване на зоната и къщата.
- Забранено е барбекюто да се прави до дървени постройки.
- Дърветата, които растат в радиус два метра от зоната, е желателно да се изкоренят.
- Дървените конструкции (навес, настилка или мебели) се обработват със специално огнеупорно покритие.
- За организирането на осветление предварително се планира прекарване на кабели.
Тези правила се спазват по-лесно на етап строеж на къщата, но и за последващо планиране няма никакви забрани, ако се прави грамотно.
Съвети за изграждане на барбекю с комин
Когато планирате зоната за барбекю сами, можете да вземете готов проект и да внесете някои поправки в него. За да не пропуснете някой детайл, обсъдете скицата с домочадието.
Зидарията е наука, да не говорим за изграждането на барбекю. Ако вече имате подобни умения, а също и време и желание, барбекю зоната може да си я направите собственоръчно.
Започва се с основите. За барбекю с комин е подходящ само фундамент, а за готовите барбекюта може да се поставят тротоарни плочки или камък. След като фундаментът е готов, преди да започнете изграждането, трябва да са минали най-малко 3 седмици.
Барбекюто се прави от огнеупорни тухли. Огнището се прави от шамотни тухли. За облицовка се използва изкуствен или естествен камък с облицовъчни тухли.
Организирането на качествена почивка е актуално във всяка възраст. На човек, който си е самодостатъчен, му е присъщо да се стреми към по-добро. Ако днес Ви устройва просто една скара до гаража, утре вече може да се замислите за нещо по-интересно.
Оставете коментар